kindle paperwhite 4

23. května 2019


Nad tím, že si pořídím čtečku, jsem uvažovala už nějaký ten měsíc. Kolikrát jsem ji měla na Alze v košíku a byla rozhodnutá, že si jí objednám. Na poslední chvíli z toho ale vždy sešlo a já si řekla, že takovou věc nepotřebuji. Že kniha papírová se nedá ničím nahradit a že já jako člověk, který si do knih i rád píše a zajímavé stránky si zakládá, nejsem zrovna ten typ, který by měl číst knihy v elektronické podobě.
A tak jsem si dál kupovala tlusté bichle, které mi zabíraly půlku místa v batohu, dál jsem je vláčela s sebou a na úkor nich se mi do batohu nevešly věci jiné. Kolikrát jsem knihu právě kvůli její velikosti nechala doma a vzala si s sebou jinou, lehčí. A pak, když jsem si koupila mnou tolik vychvalované Hodiny z olova, které mají asi osm set stran a svou velikostí opravdu nepatří mezi drobečky, jsem si konečně řekla, že je čas si čtečku pořídit.

Můj Marek má Kindle a čte knihy téměř jen z něj. Měla jsem tedy možnost si jej před koupí osahat, zeptat se, co všechno umí a jestli se mi to opravdu vyplatí. Velkým plusem čtečky jako takové je samozřejmě její hmotnost (u nejnovějšího Kindlu je to 182 gramů) a velikost, díky kterým si jí můžete vzít opravdu kamkoli. Další věcí, kterou jsem od ní chtěla, je podsvícení, abych si mohla číst i bez rozsvícené lampičky. Velkým plusem je taky slovník, který můžete jednoduše používat i při četbě. Pokud čtete třeba v angličtině, stačí na dané slovo lehce klepnout a vzápětí se vám zobrazí definice slova, zkrátka jako v klasickém Oxfordském slovníku. Super věcí je taky vodotěsnost, díky které byste se se čtečkou klidně mohli na hodinu potopit a jí by se nic nestalo (nikoho asi taková věc nenapadne, ale chápete, jen pro představu) - vodotěsnost nejnovějšího Kindlu Paperwhite je praktická hlavně v tom, že si čtečku můžete vzít v létě bez obav k vodě či při deštivém podzimu na procházku do lesa. Voda jí zkrátka nevadí (ale pozor, vodotěsný je od Kindlu opravdu jen poslední zmíněný model). Paperwhite 4 sice nemá reproduktory ani výstup pro sluchátka, vy se ale ke čtečce můžete pohodlně připojit pomocí bluetooth - využít to můžete například pro poslech audio knih (já sama jsem to ale zatím nezkoušela). Co mi možná trochu vadí, je kompletní ovládání před dotykový displej, na rozdíl od konkurenční PocketBook, která tlačítka pro přetáčení stránek má. Sama jsem si vybrala 8 GB verzi bez reklam (Paperwhite 4 si ale můžete pořídit i ve 32 GB verzi, což je ale podle mě už zbytečné, i do těch 8 GB se vám vejdou tisíce knih).

Jedním z mála mínusu je malá podpora PDF - respektive Kindle je podporuje, ale pak s nimi už neumí tak dobře pracovat. Písmenka jsou poté ve čtečce malá a vy si stránku sice můžete přiblížit, ale musíte to dělat neustále - stránka se vám zvětšená na displej jednoduše nevejde (pokud máte ale PDF v textové verzi, dá se to přes on-line službu od Amazonu nechat překonvertovat - soubor odešlete na svůj Kindle e-mail, služba jej překonvertuje a následně do čtečky zašle zpět v Kindle formátu). Ale pokud se knihy rozhodnete normálně kupovat, máte téměř jistotu, že dostanete na výběr z formátů, mezi kterými budou i ty podporované Kindlem. Jaký formát Kindle vůbec nepodporuje, je formát ePub

Když to vezmu kolem a kolem, vidím ve čtečce jen velkou výhodu. E-knihy jsou obecně levnější, než jejich papírová vydání a ve čtečce jich můžete mít milion. Na cestování ideální. Do batohu či kabelky se vám čtečka vždycky vejde a vám se tak nestane, že zůstanete bez čtiva. Podsvícení je oproti tabletu příjemné a vás z něj nebolí oči, můžete si v ní taktéž zvýrazňovat pasáže a posléze se k nim vracet.
Ale abych nepěla jen ódy - i navzdory tomu si stále kupuji knihy papírové a rozšiřuji tak tím svou knihovnu. Stále miluji vůni stránek a antikvariáty, ve kterých nacházím hotové poklady. Návštěva knihkupectví je pro mě takovým malým zklidňujícím rituálem a jsem schopná v něm strávit hodiny. Čtečku tak rozhodně nepovažuji za náhradníka, díky kterému už si knihy v jejich hmotné podobě nebudu kupovat, nýbrž jako praktického pomocníka v situacích, kdy s sebou knihu jednoduše nemůžu kvůli jejímu formátu tahat. Je taky spousta knih, většinou beletrie, které znovu číst nebudete a mít je pak nadále v knihovně nemusíte. Velkou výhodou čtečky je taky fakt, že danou e-knihu máte po koupi hned u sebe, nemusíte čekat na dodání či si pro ní někam chodit. V tomto ohledu je to ohromně pohodlné. Spousta (většinou starších) děl je také ke stažení zdarma.

Čtečku tedy rozhodně nezavrhujte, nemusíte si vybírat - můžete to kombinovat stejně jako já. A navzdory tomu, že je pořizovací cena Kindlu o něco vyšší, stojí to za to. Vydané peníze se vám podle mě během pár měsíců (záleží, jak velkým čtenářem jste) vrátí v podobě peněz, které jste ušetřili za papírová vydání.

PS. Nezapomeňte si na čtečku pořídit nějaký obal, bez něj totiž hrozí velké nebezpečí poškození displeje a to byste nechtěli!

5 komentářů

 1. ahoj aničko, je tedy možné knížky (popř. jiné dokumenty) stáhnout do počítače v pdf a pak číst ve čtečce? Budu teď hodně na cestách a ráda bych si s sebou takhle vzala vypracované otázky. předem děkuju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ano, možné to je, ale Kindle se s tím PDF úplně nekamarádí. Takže pokud bys chtěla číst v PDF častěji, doporučila bych asi konkurenční PocketBook.

   Vymazat
  2. Ano, Pocketbook nabízí funkci PDF Reflow, díky které umí zalamovat PDF formát. Což je velice praktické. Pro nějaké základní nastavení to asi stačí, ale spíše bych stejně doporučil konverzi i pro Pocketbook. Přece jenom zalamování na Pocketbooku je trochu těžkopádné a pomalé a časem Vás to bude otravovat. Ideálně provést konverzi v Calibre a pokud máte vše propojené, tak jedním klikem odeslat do čtečky. Pak již máte knihu jednou provždy převedenou a není problém ji mít v jakékoliv čtečce. Doporučil bych formát MOBI.

   Problém je scanované PDF, to jsou v podstatě obrázky a s tím žádný konvertor nepohne.

   tomáš pejcha
   www.azmobil.cz

   Vymazat
 2. Mám to absolutně stejně a už na ni nedám dopustit!!♥
  Sarushef blog

  OdpovědětVymazat
 3. Já Kindle celkem odsuzovala, ale nedávno mi půjčila přítelova mamka svůj starší model, protože na něm měla knížky, které jsem nemohla sehnat, a ačkoliv mi pořád papírová kniha příjde lepší a má prostě to svoje kouzlo, tak Kindle je naprosto úžasná věc, hlavně na cesty a souhlasím, že se vyplatí i přes počáteční investici:)

  OdpovědětVymazat

© anna. Design by FCD