my diaries for 2018

28. prosince 2017

To, že jsem na věci týkající se papírnictví tak trochu blázen a že musím mít každou hezkou propisku či notýsek, který uvidím, o mně ví snad každý. Začalo to přitom tak nevinně. Už jako malá holka jsem jako správná vnučka mýho dědy (po kterým jsem tuto obsesi nejspíš zdědila) musela mít všechny propisečky, všechny zvýrazňovače, všechny notýsky. Děda mě zásoboval propiskami s logem České pojišťovny, kterých měl tenkrát jako ředitel jedné z poboček nekonečnou zásobu. Modré propisky se žlutým logem mě provázely tedy už od útlého dětství. Ve škole jsem musela mít všechny poznámky úhledně podtrhané, musela jsem mít všechny gelovky, které tenkrát byly k dostání. Úkolníček pečlivě rozdělený, datum, předmět, zadaný úkol a nakonec kolonku, zda jsem úkol splnila či ne. V penálu všechny propriety, na které si jen vzpomenete. Pastelky všech odstínů, psací pera všech vůní. Tenkrát jsem jak blázen chodila do školy se dvěma penály (a ani tak jsem nemohla mít všechny milovaný psací potřeby s sebou).


Od svých cca 13 let jsem si začala psát i deník. Zprvu se skládal z poznámek, které popisovaly mé denní činnosti. Takže ano, něco jako Milý deníčku, dneska jsem bla bla bla, znáte to. Časem jsem ale přišla na to, že psaní deníku ve mě vyvolává i jiný pocity. Že když se uvolním a do deníku začnu psát všechno, co mi na mysl přijde, má to celkem meditativní účinky. Časem se stal deník jedním z mých nejbližších a nejčastějších svěřenců. Začala jsem si do něj mimo jiné i kreslit, lepit jízdenky, rostlinky či listy, které jsem našla. Začal pro mě být opravdu tím, čím by deník být měl. Psaní deníku se mě - když pominu pár kratších pauz, kdy jsem si deník nepsala - drží dodnes a večery, kdy se můžu s hrnkem kávy schovat pod deku a psát, jsou jedny z mých nejoblíbenějších.


deník
 Leuchtturm1917 kostičkovaný

Jak šel čas, přestaly mi pro psaní stačit levné sešity z Kik či obyčejného papírnictví a stal se ze mě tak trochu papírenský snob. Chtěla jsem psát do kvalitních a hezkých bloků. Několik let jsem byla věrná deníkům i diářům Moleskine, jejichž jednoduchost a zároveň kvalitu jsem si nemohla vynachválit. Letos jsem si ale řekla, že by to možná chtělo změnu a tak jsem si deník pro rok 2018 vybrala právě od firmy Leuchtturm1917.
Leuchtturm je papírenská firma, která - jak již z názvu vyplývá - byla založena v roce 1917 v Německu. Zaměřuje se právě na zápisníky, které momentálně dodává do 50 zemí světa.
Zápisníky od této značky seženete v cenové relaci 350 - 500 Kč, záleží na formátu. Já si k zápisníku ještě dokoupila poutko na pero, abych ho nemusela pokaždé hledat, zvlášť, když mám deník s sebou a propisku pak složitě hledám na dně batohu. 
/vidíte tu mramorovou propisku? ta je taky jedna z těch od dědy! <3/


čtenářský deník
CLEVER MINDS 

Přiznám se, že o firmě CLEVER MINDS jsem se dozvěděla až díky Míšovi, od kterého jsem čtenářský deník dostala jako dárek. Spolutvůrce značky Jan Straka vyrobil svůj první diář už v sedmé třídě a tím odstartoval svou celoživotní lásku k papíru. Firma CLEVER MINDS vznikla v roce 2013, přičemž až v roce 2015 začala s výrobou notesů. Jejich diáře jsou specifické tím, že jsou takzvaně šité na míru, v nabídce můžete najít jak fitness diáře, notes pro výlety, cestovatelský diář, deník pro přečtené knihy (ten mám i já!), kuchařku, deník mazlíčka a spoustu dalších, stačí si jen vybrat.


diář
paperblanks Safavid

Diáře paperblanks jsem okukovala dlouho. Jejich zdobnost, jejich velkolepost naprosto odporovala všemu, co se mi do té doby líbilo. Vždycky jsem totiž dávala spíše přednost jednoduchosti. Pár let zpátky jsem je jen se smutným povzdechem obdivovala a říkala si, že takové peníze za diář přece nemůžu dát.
No, rok se s rokem sešel, mně je o pár let víc a najednou si i takový diář můžu dovolit. Ano, jasně, pět stovek za diář je pořád moc, ale víte co se říká, žijeme jenom jednou a měli bychom si dělat radost.
Firma paperblanks vyrábí jak zápisníky, tak diáře. Poznáte je na první pohled. Jak jsem už zmínila, jsou hodně zdobné, v 99 % procentech najdete v designu prvky zlaté a celé to působí tak honosně. Skoro je vám až líto, že budete do něčeho tak hezkého psát. paperblanks teď nově začal jak diáře, tak zápisníky dělat i v měkkých deskách, přičemž tyto notesy nesou označení flexis.
Cena notesů se pohybuje od 350 Kč výš, opět podle formátu. Diář, který jsem si na příští rok vybrala já, seženete kolem 500, podle obchodu. Diář je v angličtině, stránky jsou nažloutlé a rozvržení je týden na dvě strany, klasika. Co mi možná trochu chybí a na co jsem byla u Moleskine zvyklá, je volná strana na poznámky, v tom mám rozdělení Moleskine radši. U paperblanks stránky na poznámky najdete taky, bohužel ale až na samém konci. /myslím, že tenhle nedostatek mu ale vzhledem k tomu, jak krásný je, asi odpustím ;-)/


A co vy a vaše diáře / notesy na příští rok, jací jsou vaši favorité?

6 komentářů

 1. Já pořád váhám a vybírám, který diář si koupit na příští rok. Docela jsem na to kašlala a diář si pravidelně nikdy nevedla. Teď ale chci začít. A to stejné mám s deníkem.
  Hezký článek! :)

  Můj malý sen

  OdpovědětVymazat
 2. já jsem měla od mala taky podobnou úchylku, ani ne jen na psací potřeby, jako na všechno papírenské, především pak ale bločky, sešítky a vůbec všechno tohoto druhu. pamatuju si, u babičky bylo spojeno hračkářství s papírnictvím a já jsem se mnohem raději sekla u těch bloků a všechno si tam donekonečna prohlížela a užívala si tu vůni papíru.
  dneska jako ty skupuju jen ty nejlepší a nejdražší bloky. mám jich doma několik čistých, které zatím čekají na svůj den, jsou tak krásný, až jej mi do nich líto psát. většinou trhám první popsanou stránku, protože tím jak nehezky jsem to napsala, zkazím celej blok. je to už taková tradice skoro :) poslední roky jsem zamilovaná do VOALA, jsem jim stoprocentně věrná. minimalismus, čistota, ekologický zpracování, českej výrobek. co víc si můžu přát. na následující rok od nich budu mít i diář a s novým rokem začínám i novej blok, tak se těším :)

  OdpovědětVymazat
 3. Můj vztah k deníčkům a všemožným psacím potřebám je úplně stejný. Od mala jsem měla hromadu nejrůznějších bločků a diářů. (Mám deníček snad na všechno.) Vyloženě deník si nepíšu (alespoň ne pravidelně), ale přemýšlím, že bych s tím začala, protože občas je prostě nejlepší dostat všechno z hlavy na papír. Tyto Vánoce jsem dostala hned dva Moleskine deníčky, jeden jsem se rozhodla používat jako skicář, ale zatím nevím, co provedu s tím druhým. Navíc sháním nový diář, takže ještě uvidím. (Zkoušela jsem bullet journal, ale asi to není úplně pro mě.) Moc krásný článek, o tomhle tématu bych si mohla číst pořád :) a nádherné fotky (kočka je naprosto dokonalá ♥).
  Kout světa

  OdpovědětVymazat
 4. Ten poslední diář od Paperblanks je opravdu krásný! Tento rok jsem si od této značky také koupila zápisník, ale prázdný, protože si chci diář vytvářet sama. Jsem zvědavá, jestli mi to vydrží :D Ale klasický papírový deníček jsme si nikdy psát nevydržela.

  OdpovědětVymazat
 5. Mám to stejně, taky mám milion notýsků, které tahám všude s sebou a nemůžu si pomoci... Jinak, jen taková drobnost - nemyslela jsi tou agendou spíše legendu? :D Pobavilo mě to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano, máš pravdu, spletla jsem se :D díky za upozornění!

   Vymazat

© ANNA. Design by FCD