book tips | osm hor

8. prosince 2017


Osm hor - Paolo Cognetti
světová beletrie
v českém překladu vydalo nakladatelství Odeon, 2017


Osm hor je příběh Pietra a Bruna, kteří se jako malí kluci seznámí v horách. Bruno, syn horalů, divoch, který krom rodné vesnice nic jiného nepoznal. Na druhé straně Pietro, jehož rodiče sice hory milují a během života do nich celou dobu unikají, žil ale dlouhou dobu ve městě a není ani zdaleka takový, jako Bruno. Navzdory tomu se ale tihle dva skamarádí a tím začne jejich společná cesta životem. Cesta, kterou sledujeme právě již od jejich dětství a seznámení, pokračuje dospíváním a následně životem dospělých, kde nejsou ani u jednoho z nich věci ani zdaleka tak, jak by si bývali přáli. 


Pietro a Bruno se během této cesty několikrát scházejí a zase rozcházejí. Jako by čas v jejich přátelství nehrál vůbec žádnou roli. Oba dva dospívají a mění se, navzdory tomu tu ale jeden pro druhého pořád jsou.
Důležitou roli zde hraje taky Pietrův otec, který výšlapy do hor používá jako výchovnou metodu nejen pro Pietra, ale zároveň i pro Bruna, kterého postupně přijme jako svého. Vztah otec - syn hraje vůbec v příběhu docela velkou roli a hodně se zde řeší.


Kniha Osm hor není jen knihou o přátelství, rodině a životě jako takovém. Obsahuje mimo jiné naprosto skvělé popisy hor a práce, jež se v horách vykonává. Popisy přírody byly v knize tak autentické a dokonale napsané, že jsem měla při čtení kolikrát dojem, že se stačí jen pořádně nadechnout a sama ucítím tu vůni smrků a jezera. Vůbec celé to psaní na mě působilo tak poeticky, melancholicky. Měla jsem dojem vlezlé, strohé zimy, na vlastní kůži jsem cítila onu osamělost. Ale tak to má podle mě v dobré knize být. Nemá ve vás vyvolávat jen dobré pocity, má vyvolávat emoce, má vás donutit cítit a ztratit se. I když nejsou ty pocity zrovna dvakrát příjemné.
Kdybych to měla na závěr shrnout, je to hlavně kniha o nacházení sebe sama. O zdolávání vrcholů a propastí nejen v horách, ale i v nás samých. O koloběhu života. A o tom, že v životě každého z nás existují hory, do kterých již není možné se vrátit, navzdory tomu, jak moc bychom si to přáli.

a ty chceš teď jako něco dělat jo? to máš teda smůlu, dneska se nepracuje! / za Oskarem můžete vidět dvě kytky. z jedné z nich se postupem času stala "Oskarova kytka", vzhledem k tomu, jak mu zachutnala - což ostatně můžete vidět sami...

2 komentáře

  1. Už dlho hľadám nejakú knižku, ktorej príbeh sa odohráva práve v horách. Dúfam, že ju nájdem v knižnici, pretože na december a január som svoj rozpočet na knihy už vyčerpala... a práve toto je obdobie, kedy by som po nej rada siahla. Zima v knihe, zima za oknom... :)Dokonalé.

    OdpovědětVymazat
  2. Zní skvěle, už na goodreads mě to zaujala! Budu o ní uvažovat a nadělím ji k narozeninám a pak sama uzmu a přečtu :) Vypadá to na ideální zimní čtení u krbu.

    OdpovědětVymazat

© ANNA. Design by FCD