book tips | Naděje umírá poslední

10. srpna 2017

NADĚJE UMÍRÁ POSLEDNÍ - HALINA BIRENBAUMOVÁ

literatura naučná, biografie
nakladatelství Jota, 2010 


Tématika holocaustu je podle mě něco, co se jen tak nevyčerpá. Stále se objevují nové a nové knihy, natáčejí se dokumenty, dokonce i seriály, pojednávající o tomto tématu. A ačkoliv se může zdát, že je toho všude plno, mám dojem, že zrovna v tomto případě to vůbec není na škodu, naopak. Lidé by si měli neustále připomínat, že se takové věci (bohužel) opravdu děly a že to vůbec není tak vzdálené, jak by někomu mohlo přijít.
Knih na toto téma jsem četla už několik, klasikou v podobě Deníku Anny Frankové počínajeSedmiramenným svícnem od Škvoreckého konče. Autobiografické kniha polské židovky Haliny Birenbaumové, Naděje umírá poslední, se ale bezpochyby řadí mezi ty nejlepší z nich. 

První věc, které si na knize všimnete, je styl vyprávění. Jelikož se jedná o skutečné vzpomínky a tudíž skutečné vyprávění, není text rozdělen na kapitoly, jak je to většinou zvykem, ale pouze na jeden dlouhý text dělený na odstavce. Zprvu mi to vadilo, delší texty se mi většinou špatně čtou, mám ráda, když je kniha rozdělená. Po pár stránkách jsem si ale zvykla, ba co víc, dokonce jsem uznala, že by zde dělení na kapitoly ani nebylo vhodné. 


Halina Birenbaumová se rozhodla o svém osudu napsat knihu po roce 1960, po známém procesu s jedním z hlavních organizátorů holocaustu - Eichmannem - v Jeruzalémě. Její vyprávění začíná v letech 1939, kdy bylo Halině pouhých deset let. Jak všichni víme, v tomto roce vypukla 2. světová válka, s kterou bylo spojené systematické vyhlazování (nejen) Židů. A jelikož byla Halina Birenbaumová Židovka, postihlo toto vyhlazování bohužel i ji.
Společně s ní vzpomínáme na doby, kdy žila ještě s rodinou ve varšavských ghettech, na ukrývání se a všudypřítomný strach. Prožíváme s ní i hrůzy koncentračních táborů, kterými si prošla - Majdánek ,Osvětim a nakonec Neustadt-Glewe, kde došlo k jejímu osvobození. Vzpomínáme však i na přátelství vzniklá za ostnatými dráty, na první lásku, na dobré skutky a obětavost, které se mezi lidmi navzdory všudepřítomné hrůze a strachu děly.
Sama autorka tuto dobu přežila díky náhodám a velké dávce štěstí, dá-li se to tak vůbec v tomto prostředí nazvat. 


Hodně silný pro mě byl i dodatek, kde autorka popisuje své cesty na "místa činu". Po čtyřiceti letech se vrací do koncentračních táborů, kde zahynuli její blízcí. Při čtení téhle části jsem měla nejednou husí kůži a slzy v očích. Neskutečně silná a emotivní slova.

Jak se něco takového vůbec mohlo dít?!
...

6 komentářů

 1. I am from Poland and can recommend you "Boy in a striped pyjams" (film and book) It's most popular in Poland. You can read about Janusz Korczak who died with most childrens and Irena Sendlerowa.
  Marek Edelman-polish doctor who lived in ghetto. His book-
  "And there was love in the ghetto". Beautiful story, sad story.
  In the end book which we read always in school "Come before the God". Hanna Krall

  OdpovědětVymazat
 2. I am extremely impressed along with your writing skills and also with
  the layout to your blog. Is that this a paid subject
  matter or did you customize it your self? Either way keep up the nice high quality writing, it is rare to look
  a great weblog like this one nowadays..

  Also visit my webpage: lasertest

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hi, thank you <3
   no, it is free and as you said, i customized it by myself.

   Vymazat
 3. Tuhle dobu je nutné si stále připomínat a udržovat v paměti, abychom se vyvarovali opakování stejných hrůz. Přečíst si proto jednou za čas knihu s tematikou holokaustu je důležité, děkuji za tip na čtení.

  OdpovědětVymazat
 4. ahoj :) zkus knížku Klid je síla, řek tatínek - stejné téma a naprosto mi vyrazila dech

  OdpovědětVymazat

© ANNA. Design by FCD