praha není jenom most a hrad

10. května 2017


Letošní jaro je něco tak krásnýho. Přesně před rokem, v době, kdy jsem se akorát učila na maturitu a řešila přijímačky na vysokou, jsem si o takovém prožívání jarních dnů mohla leda tak nechat zdát. Tak si to teď všechno vybírám i za to jaro minulé.

Stále objevuju nová a nová zákoutí Stověžaté a stále mě nepřestává přesvědčovat o tom, jak nádherná vlastně je. Nerada ale chodím do centra. Možná proto, že je vždycky plné turistů, všechno je tam předražené a ve finále tam člověk v běžném životě vlastně nemá důvod chodit. Stačí jít ale od přeplněného centra kousek dál a hned nachází hotový poklady. Kavárny, galerie, parky přímo vybízející ke čtení, lesy (ach ano, i ty tady v Praze máme!), architektonický skvosty, autentický podniky, divadla, kina... je toho tady tolik a stále to ještě není dost.

Pamatuju si, když jsme sem jezdili se školou do divadla a na výstavy. Jak jsem se vždycky strašně těšila, až se alespoň na malou chvilku stanu součástí velkoměsta. A jak jsem pak plnými doušky ono kouzlo nasávala a zoufale se těšila, až do něj budu patřit doopravdy. Maloměsto, jak už jsem vám psala tolikrát, mě svým způsobem ubíjelo a Praha, má milovaná rodná Praha, byla mou dlouholetou láskou a snem o osamostatnění se.

A pak najednou střih, je pondělní ráno, dvacetdvojka je nacpaná k prasknutí, mám pocit, že se mi nedostává dostatek vzduchu a že každou chvíli omdlím. V ruce držím batoh, pomalu přestávám cítit ruku a odpočítávám vteřiny do další zastávky.
V takových chvílích je poněkud těžší připomenout si, že jsem sem opravdu chtěla... kde je konec jedničce a dvojce, která tam u nás jezdila do školy a kde jízda stála osm korun a "nacpaný" autobus představoval ani ne dvacet lidí. (To jsem ještě nejezdila pražskou emhádé... i když, oproti Japonsku si asi nemáme stále na co stěžovat.)

Ale ne. Mám to tu ráda a mám pocit, že jsem se tady konečně našla. Možná za to nemůže ani tak Praha, ale to všechno, co se za ten rok změnilo. Protože toho je opravdu hodně. Ale o tom zase až někdy jindy.

Když mi někdo ze známých řekne, že přijede do Prahy a že by chtěl teda vidět ten Karlův most a Václavák, když už tu bude, udělá se mi vždycky mírně nevolno. Protože tato dvě místa jsou zrovna jedna z těch, kam v Praze chodím úplně nejmíň ráda.
A tak ho namísto toho vytahuji do Letenských sadů, Grébovky, na kafe do Místa či Café v lese, co mám jen kousek od bytu. Ukazuji mu Chotkovy sady, Holešovice, beru ho na farmářský trhy na Jiřák, ze kterých si odnášíme ty nejlepší jahody na světě, nechávám ho nahlédnout do mých oblíbených antikvariátů a knihkupectví, ukazuji secondhandy, kde nacházím ty nejlepší úlovky. Projdu s ním mu mou milovanou Londýnskou a s ní zbytek Vinohrad a Vršovic. A nakonec, nakonec ho vezmu do Kunratickýho lesa a společně s ním se znovu podívám do Krče, místa, kde jsem vyrůstala.

protože

jak říkají PSH, Praha není jenom most a hrad


Honzí <3

10 komentářů

 1. omylem jsem zde vymazala milý komentář od slečny Anny (tak ti tímhle chci vzkázat, že to opravdu nebylo záměrně a že se omlouvám, samotnou mě to štve!:D)

  OdpovědětVymazat
 2. To je super. :) Velkoměsta určitě taky stojí za to, ale právě, že dál od centra. :)


  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 3. V pořádku smazání nevadí, stane se :) jen jsem chtěla aby si věděla, že se vždy těším na další tvůj článek a spoustu krásných fotek.

  OdpovědětVymazat
 4. O procházkách Prahou krásně píše Nezval. Teď mám půjčeno - knížka Pražský chodec.

  OdpovědětVymazat
 5. Nějakou náhodou jsem narazila na tenhle článek a musím říct, že fakt super. A abych se vyjádřila: miluju Prahu, je to moje matička Praha. Miluju jí objevovat a prozkoumávat nová místa.Snad jen nikdy nepřestanu být věrná několika místům, mezi které se řadí i to, které ty máš nejméně ráda. Karlův most, Hrad, Kampa, Petřín. Jsou to místa, na která jsem vyrůstala a dodnes obdivuji jejich krásu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrad, Kampu, Petřín.. tato místa miluju taky, jen Karlovu mostu (možná někdy časně ráno, kdy není plný turistů) a Václaváku jsem nějak nepřišla na chuť. ale jak říkám, je to nejspíš tím množstvím lidí, které se na nich pohybuje. jinak je Praha naprosto krásná <3

   Vymazat
 6. To je tak krásný článek ♡ do Prahy se dostanu málokdy, ale vždy když tam jse, snažím se taky najít co nejkrásnější zákoutí a procházet se uličkami, o kterých jsem neměla nikdy nejmenší tušení :)
  Děkuju za nápady, kam se příště podívat ♡

  OdpovědětVymazat

© ANNA. Design by FCD