book tips | Veronika se rozhodla zemřít, Příliš hlučná samota, 111 míst v Praze..., Sedmiramenný svícen

2. dubna 2017


Strašně ráda se s lidmi bavím o knihách. Miluji, když s někým jen tak sedím na kávě a najednou přijde řeč na knížky - a když je to navíc řeč společná a oba zúčastněné obohatí, je to naprostá paráda. Když vám někdo s jiskřičkami v očích doporučí svého oblíbeného autora či se stejným nadšením vytáhne knihu z tašky se slovy tohle si prostě musíš přečíst!, když jedete v ranním emhádé a vedle vás stojí někdo s otevřenou knihou a vy máte silné nutkání usmát se a prostě se zeptat co čtete?
Když máte posledních pár korun zbývajících do příští výplaty a vy si stejně koupíte knihu, protože tu jsem tam přece nemohla nechat! Když je kniha vaším přítelem při chvílích samoty, kdy vám nabízí možnost schovat se do jiného světa a tak trochu zbaběle utéct od toho svého vlastního. 

Knihy jsou přítelem, vášní, láskou. 
A já se s vámi dnes o dalších pár podělím.Veronika se rozhodla zemřít - Paulo CoelhoTak tahle kniha byla přesně tím, co jsem si potřebovala přečíst. Některé pasáže jsem si během čtení dokonce podtrhávala, abych se k nim později mohla vrátit a kdykoliv si je přečíst znovu. Dokonalé myšlenky.
Veronika, která má pocit, že už jí život nemá co nabídnout a místo toho, aby se smířila s jeho stereotypním průběhem, se ho raději rozhodne ukončit. Veronika, jež přežije svoji sebevraždu a následně se probouzí v centru pro duševně choré, ve Villete. Najednou máme možnost nahlédnout do příběhu, odehrávajícího se během relativně krátkého času - což mu ale na intenzitě neubírá, právě naopak. Příběh, který jsem hltala a nemohla se od něj odtrhnout. Možná proto, že jsem se sama v některých pasážích sama nacházela. 


,,Je vážné se lišit?"
,,Vážné je nutit se k tomu, aby byl člověk stejný jako druzí: vyvolává to neurózy, psychózy, paranoiu. Vážné je chtít být stejný, protože je to proti přírodě, proti zákonům Boha. který v žádném lese a pralese na světě nestvořil ani jediný lístek stejný jako druhý."

Příliš hlučná samota - Bohumil Hrabal


Všechno to spustil dokument, který jsem nedávno jednoho deštivýho rána zhlédla v televizi (a to ji jinak zapínám tak jednou za dva měsíce!) Byl to dokument o díle a životě Bohumila Hrabala. A já si najednou uvědomila, že je celkem ostuda, že jsem od něj ve svých dvaceti ještě nic nečetla. 
A tak jsem se vypravila do antikvariátu a pátrala. Nestálo mě to ani moc úsilí - ve třech antikvariátech, které jsem prošla, jsem našla vždy minimálně dvě knihy, takže jsem měla docela na výběr. Nakonec u mě zvítězila právě Příliš hlučná samota.

Celá kniha je monologem dělníka Hanti, pracujícího už téměř čtyřicet let ve sběrně starého papíru. Používá starý lis a vytváření balíků je pro něj takovým malým uměním a náplní života. Z hromad starého papíru zachraňuje vzácné knihy, které pak shromažďuje ve svém pokojíku a po nocích si v nich čte. Což má za následek, že je - jak říká on sám - ,,proti své vůli vzdělán".

Kniha mě dokázala dokonale vtáhnout do děje. Téměř jako bych cítila vůni papíru a staré tiskařské barvy. Jako bych společně s Hanťou cítila samotu, vyplněnou jen knihami.
A nakonec nutno dodat, že Hrabalova hra se slovy a větami je prostě jeden velký skvost!

111 míst v Praze, která musíte vidět


Aneb takový malý must have každého, kdo miluje toulání se Prahou a objevování nových a nových zákoutí.

,,Tušili jste, že Betlémské kaple jsou v Praze hned dvě? Jak se stalo, že Sputnik přeletěl ze Stromovky na Babu? Kde se v Praze vzal hotel, který má jediný pokoj, a ještě k tomu sedm desítek metrů nad zemí? Dá se na Smíchově svézt lanovkou, a navíc k tomu zadarmo? A trefili byste do první čistě bitcoinové kavárny na světě? "

Sedmiramenný svícen - Josef Škvorecký


Už několik let mě cokoliv, týkající se židovské tématiky, zajímá. Ať už jsou to knihy, dokumenty, filmy či třeba výstavy fotografií, spojené s osudy židovských rodin. A jelikož byl Škvorecký dalším autorem, kterého jsem si už delší dobu chtěla přečíst, byl výběr Sedmiramenného svícne jasný.
Příběhy z období okupace, v nichž je autorovo osobní, zaujaté svědectví - vystupuje zde, stejně jako v dalších svých knihách, pod literárním alter egem Danny Smiřický - o životě v protektorátu konfrontováno s tragičností židovského osudu, jež nám vyprávěním zprostředkovává židovská dívka Rebekka.

Kniha na mě silně zapůsobila. Nevím, zda to bylo tématem či autorovým literárním talentem, možná dokonce kombinací obojího. Každopádně jsem ráda, že zaujímá čestné místo v mé stále se rozšiřující knihovně a můžu se k ní kdykoliv vrátit, protože za to určitě stojí.


(a ano, v úvodní fotce je i kniha Podivná knihovna od Murakamiho, nakonec jsem ale usoudila, že na to, abych vám ji doporučila, bych z ní musela mít mnohem lepší pocit, než jsem po přečtení měla. pokud mě sledujete na goodreads, víte, že jsem z těchto Murakamiho novel a povídkových knih celkem na rozpacích. buď mi stále uniká pointa a nebo tomu prostě nerozumím, ale s jinými jeho knihami se to podle mě kvalitativně vůbec nedá srovnávat.)

7 komentářů

 1. Viděla jsi už stejnojmenný film Veronika se rozhodla zemřít? Pokud ne, rozhodně doporučuji. Knihu jsem sice nečetla, takže nemám s čím srovnávat, když jsem ale film viděla poprvé, okamžitě mě dostal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. film jsem neviděla a dokonce jsem ani nevěděla, že je natočený. každopádně určitě se na něj podívám, díky za tip!

   Vymazat
 2. Ach, pár korun do poslední výplaty, jáá vás slyším, jak ke mně lstivě a podlézavě promlouváte a nabádáte mě k uzavírání ďábelských smluv! Práce v knihkupectví mě zatím ruinuje, leč hádám, že to se dalo předvídat :D
  Inu dobrá. Vegetariánku právě čteš, či se mýlím? Další tip - Lajla Rolstad: Vlčí ostrov. Mám dojem, že zrovna Ty si tuhle knížku musíš přečíst. Jak ji otevřeš, budeš vědět, proč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. za tip na knihu děkuju, koukala jsem, o čem by měla být a mám dojem, že je to přesně to, co si momentálně potřebuju přečíst. takže ještě jednou díky <3

   Vymazat
 3. Mám to stejně, miluju povídání o knihách. :) Veroniku jsem četla a je to skvělá knížka, akorát neznám tuhle obálku, asi je nějaká nová, ale líbí se mi! :)


  blog Days of Daysy
  Agregátor blogů - zviditelni svůj blog

  OdpovědětVymazat
 4. Veronika se rozhodla zemřít jsem před lety četla a také se mi kniha moc líbila, byla prostě jiná. Hrabala jsem naopak nikdy nemusela, nedokážu nějak vstřebat jazyk jeho děl ani po třech letech na bohemistice.

  OdpovědětVymazat
 5. Veronika se rozhodla zemřít jsem přečetla před pár lety na Štědrý večer, takové to správné vánoční počteníčko :D ale taky se mi strašně líbila. A jsem na sebe dost naštvaná, že jsem furt ještě nesjela nic od Hrabala. Mimochodem absolutně totálně skvělé fotky a máš překrásné vlasy :)

  OdpovědětVymazat

© ANNA. Design by FCD