doma

12. února 2017


Nikdy jsem nepochopila lidi, co na naši zemi nadávají, lidi, co tvrdí, že tu není nic k vidění a že aby mohli doopravdy a naplno žít, musí žít kdekoliv jinde na světě. Protože tady je přece všechno špatný, politici stojí za nic a lidi - Češi - jsou samozřejmě všichni prototypem správného Čecha, který se neobejde bez svého piva, ponožek v sandálech a na všechno kolem jen nadává.
Tenhle názor nemám ráda, vážně ne. Možná jsem, ve svých třinácti, nebyla jiná a taky jsem tvrdila, že abych mohla být šťastná a něco zažít, musím odjet do Anglie a žít tam. Možná jsem si to dřív spíš představovala všechno jak Hurvínek válku a nedokázala se na věci podívat také z jiného úhlu pohledu. Důležité ale je, že dnes už takový názor nemám.
Rok od roku, co v téhle krásné zemi žiji, si uvědomuji, kolik pokladů tu máme. Kolik přírodních krás se kolem nás nachází, tolik míst, které jsem ještě neviděla, které čekají na to, až je i já objevím. Kolik skvělých lidí - Čechů - jsem poznala. Kolik inspirativních a osobním kouzlem disponujících lidí, kteří teda rozhodně neměli ponožky v sandálech a nezajímali se jen o to, co dávají večer v televizi. Kolik vzdělaných lidí, kteří mě svým věděním okouzlili a utvrdili v tom, že člověk nemůže všechny házet do jednoho pytle. Vycházet ze stereotypů, které už třeba ani několik let neplatí - v horším případě vycházejí z pouhých domněnek, které se ani na pravdě nezakládají. Tolik hodných a skvělých lidí je kolem nás. Člověk jen musí mít otevřené oči. 
Během let jsem přišla na to, že domov je stav duše, který si člověk musí vytvořit hlavně sám v sobě. Přišla jsem ale i na to, že jakkoliv je tam venku krásně, tak sem, do země lesů a hájů, se vracím stejně nejradši. Že miluji Šumavu, v jakémkoliv ročním období. Že je mi místem, kde čerpám nejvíc energie a kde cítím pocit absolutního štěstí. Že miluji na druhou stranu ale i Prahu, plnou příležitostí, architektonických krás, protkanou tolika kulturami, plnou umění a (ne)obyčejných míst. Že si naplno užívám obě tato dvě místa, která jsou od sebe tak odlišná, ale zároveň cítím, že obě dvě jsou tím mým doma

S Jakubem jsme vyrazili na Prášilské jezero. Udělali jsme si svačinu, do termosky přichystali černý čaj s citronem, oblékli se do několika vrstev oblečení, nasedli do auta a vyrazili. 
Bylo to strašně krásný. Jako v pohádce. Byli jsme spolu, venku bylo nádherně, všude kolem nás ticho. A tak jsme se na chvíli zastavili a jen to ničím nerušené ticho poslouchali. Plnými doušky nasávali energii. Najednou jsme měli pocit, že jsme snad jediný na světě. Bylo to dokonalý.

11 komentářů

 1. Mám stejný názor ( je mi 14). Spousta lidí se mě ptalo, jestli bych chtěla žít v cizině a moje odpověď vždy zní:,,Cizina je pro mě místo na dovolenou, ne místo pro bydlení, strávení celého života." Popravdě jsem byla nejdál a nejdéle jen v Anglii u strýce na 10 dní. Ale každý rok jezdíme s rodinou na dovolenou někde do Česka. Vždy to bylo nějaké město. Ale minulý rok jsme jeli já, taťka a sestra (která chce mimochodem žít v cizině) do Beskyd a to byla ta nejlepší dovolená. Každý den ráno začít výborným koláčkem a vydat se na tůru. Celé dny v lese, nádherné výhledy, dokonce s námi jednou šel i nějaký pes. Tolik vzpomínek během jednoho týdne a ani jsme neopustili Česko. Nechápu lidi, kteří na naši zemi nadávají (většinou jsou to ti, kteří sedí doma celé dny u televize). Je tady krásně. Stačí se jen zvednout a jít.

  OdpovědětVymazat
 2. Procestovala jsem toho hodně. A také jsem tu a tam pár měsíců žila (studijně, pracovně). Žít někde je mnohdy zajímavější než tam jen vyrazit na dovolenou, protože člověk pronikne hlouběji do všech kladů a záporů dané země. Zjistí, že nikde není tak růžově, jak to právě někdy na dovolené vypadá. A když to dnes zpětně vezmu, musím říct, že málokde se žije tak dobře jako právě tady. Možná nakonec nikde. A to jsem jako malá bývala ten typ, který by nejradši cestoval vesmírem :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Nase zeme je prekrasna, mozna to prehanim, ale citim to tak. Pokud jde o politiku, tak snad nikde neexistuje idealni stav. A my muzeme byt radi, ze mame alespon moznost o politice rozhodovat, i kdyz mozna jen na oko.
  A priroda? Mame tu toho tolik, ty moznosti a v porovnani s jinymi zememi, my na druhy konec republiky prejedeme pohodlne za par hodin. A chovani lidi? To je v lidech, nikoliv ve statu. A moda? Napodobne. Mame se tu dobre, vsak demokracie tu zacala pomalu vcera a zijeme si tu celkem pohodlne.

  OdpovědětVymazat
 4. Zrovna včera jsem se koukala na film Anthropoid (doporučuju, mimochodem) a u takového filmu jsem si uvědomila, jak moc ráda mám Prahu, Česko, i Čechy. Jsem ten typ člověka, který touží po cestování a ještě tak před (půl) rokem bych řekla, že v Česku mě nikdo neudrží a tady rozhodně nikdy žít nezůstanu, ale teď si začínám čím dál tím víc uvědomovat krásy naší země. Samozřejmě chci pořád cestovat a vidím se v Británii, ale čím dál tím víc připouštím variantu, že nakonec se přece jenom vrátím sem.
  Když mi někdo řekl, že byl o prázdninách třeba právě na Šumavě, lehce jsem to přešla jako ztrátu času. Teď ale doufám, že se právě na Šumavu letos o prázdninách dostanu <3
  Je šílený, jak rychle člověk mění názory i ve chvíli, kdy si myslí, že už jsou definitivní :)

  OdpovědětVymazat
 5. Krása. :) A skvěle napsané. Máš naprostou pravdu. Nebyla jsem kdysi jiná, chtěla jsem objevovat svět, někam se podívat. I teď si občas říkám, že bych někam vyjela, ale opravdu jen vyjela. Není v tom nic víc. Prostě dovolená, výlet. Ale tady u nás, ať na vesnici na horách, na táboře s dětmi, je prostě nejlíp na světě.

  OdpovědětVymazat
 6. Wow, moc krásné fotky. :) Dobře jsi to vystihla, také jsem nikdy nepochopila lidi, kteří na naši zemi nadávají...

  OdpovědětVymazat
 7. Krása. Máš pravdu, je tu plno nádherých míst, jen je lidi nechtějí poznávat. Já do cvých 13 let vůbec nevěděla, co je to zahraničí, jezdívali jsme s našima na dovolenou po ČR a jsem za to moc ráda, protože teď znám plno kráných míst v naší zemi. :) Měla jsem později čas i na cestování do zahraničí, ale stejně se vždy ráda vrátím do ČR. :) Je smutné, že kolikrát někteří lidi ani neví, co je to Šumava a jak tam je hezky. :)

  Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 8. Šumava je pro mě jedno z nejkrásnějších míst. Od mala jezdím s našima na dlouhé, krásné procházky právě na Šumavu. A teď i když už bydlím sama, občas když je čas uteču z města právě sem do našich krásných lesů. :)

  OdpovědětVymazat
 9. Jee a já myslela, že jsem jediná :D mluvíš mi z duše :)

  OdpovědětVymazat
 10. Přesně tak. Myslím, že už se to stalo takovým trendem, jenom nadávat si a stěžovat, hlavně proto, že to dělají ostatní. Myslím, že třeba přírodu máme vážně nádhernou a stojí za to ji vidět :) Cestování osobně miluju a tohle léto se plánuju konečně někam podívat na dýl a začít cestovat v tom pravým slova smyslu :)
  www.allexa.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Myslím, že to je o celkovém dojmu které Čechy vytváří. A problém je, že právě spousta stereotypů stále platí, jen jako češka je tolik nevnímáš protože se tě přímo netýkají a bohužel ty stereotypy neplatí už jen u starší generace. Víš nikdo nevyvrací kouzlo ČR, kterého má bezesporu dosyta. Příroda je krásná, památky taktéž no a lidi,za většinu co znám bych dala život... ale jako někdo kdo žije v Čechách na malém městě celý svůj život jako dítě dvou imigrantů pro mě není jednoduché žít v zemi které se tak silně vymezuje proti migrantům a cizincům, necítím se tady ani dobře ani bezpečně, takže jestli se někdy objeví příležitost odjet pryč, tak ji rozhodně využiju.

  OdpovědětVymazat

© ANNA. Design by FCD