book tips | 14

12. prosince 2016

Další knížka, kterou vám chci dnes představit, je kniha
od Jana Folného


Pod možná trochu kontroverzně znějícím názvem se však neskrývá taková šílenost, jak by se na první pohled (a znění) mohlo zdát. I když, na otázku co čteš? tolikrát pokládanou (až mě to samotnou zaráželo) během uplynulých čtrnácti dní se mi neodpovídalo úplně lehce. A to z jediného důvodu - označení buzíčci, buzny a tak dále - jistě by každý z vás na nějaké další takové slovo označující homosexuály přišel - nesnáším.

Teď ale zpátky ke knize.
Bavila mě. A to dokonce moc. 11 povídek, které vás dokážou do děje vtáhnout natolik, že nevnímáte nic kolem. Posledních padesát stran jsem dokonce přečetla na jeden zátah - černý čaj s citronem ze školní menzy mi mezitím vystydl, dokonce jsem si ani nevšimla, že se venku setmělo a já na čtení téměř nevidím. Až tak mě tahle kniha bavila.
Střídá se zde několik pohledů na svět homosexuálů - mladým sebestředným gayem Michalem - mnozí by řekli typickým buzíčkem - který si myslí, že mu patří svět, počínaje, a starým homosexuálem, loučícím se s Prahou a celým svým životem před odchodem do domova důchodců, konče.
Jak je první povídka o již zmíněném Michalovi neurvalá a snad i (víc než míň) vulgární a plná sexu, tím jsou další povídky klidnější, hlubší a hlavně - po několikáté povídce čtenáři dojde, že jsou spolu jednotlivé příběhy vzájemně provázané. Osobně musím říct, že díky tomuto zjištění mě knížka bavila snad ještě o něco víc.

Homosexualita už konečně přestává být tabu a knihy jako je tahle to jen potvrzují. 

Kdybych měla vybrat jednu jedinou povídku, která se mi líbila nejvíc, byla by to (po opravdu dlouhém rozvažování) poněkud depresivnější povídka Neviditelný. Příběh o starém muži, vzpomínajícím na svůj život, který neprožil tak, jak chtěl. Tahle povídka se mi ale líbila hlavně z toho důvodu, že se na svět homosexuálů dívá zase z jiného úhlu - a hlavně z jiném časovém období. Většina knih s touto tématikou, co jsem už přečetla, mluvila jen o homosexuálech v mladém věku - lidech, kteří se buď se svou orientací teprve seznamují a nebo naopak ti, co už si jí jsou jisti a podle toho pak žijí. Nutno zmínit, že v knihách jsou tito lidé popisováni hlavně jako nezávazní a nespoutaní. A většina těchto knih mluví jen o sexu.
Tady šlo ale o něco jiného. Konečně, konečně někdo popsal homosexuála i jako starého pána a tím zas čtenáři poskytl úplně jiný náhled na věc.

Čím víc nad tím ale přemýšlím, tím víc se přikláním k názoru, že vytyčit jen jeden jediný příběh, je pro mě téměř nemožné.
Ať už jde o slohové práce malého Honzíka, vyrůstajícího se dvěma maminkami. Nebo příběh o náhodném nočním setkání a nevyplněných touhách, nebo povídka, která nám umožní podívat se na homosexualitu očima nevychovaného homofoba... 
Všechny (a nejen ty zde zmíněné) mají něco do sebe, v každém z nich se vám naskýtá pohled z trochu jiné perspektivy. A to mě na tom baví nejvíc.

1 komentář

  1. Proč jsem si tohle přečetla až po tom, co jsem si objednala knížky? :D No nevadí, už teď mám v hlavě seznam na příště! Zní to dost zajímavě, ale asi budu doufat, že se mě nikdo nezeptá co čtu :D
    Jinak článek super, jako vždycky prostě :D

    OdpovědětVymazat

© be at peace, not in pieces. Design by FCD