book tips | 12

16. července 2016

Druhá ze dvou bichlí, o kterých jsem se vám zmiňovala v posledním knihomolském článku. Kniha, která má opět kolem pěti set stran, ale navzdory tomuto počtu jsem ji přečetla téměř jedním dechem.


Jsou světla, která nevidíme - Anthony Doerr

Děj knihy se odehrává během 2. světové války střídavě ve Francii a Německu.
Hlavními postavami jsou slepá francouzská dívka Marie-Laura a německý sirotek Werner, který se později stává vojákem. Tudíž lidé, kteří už samotným původem stojí v jakémsi kontrastu a my máme tím pádem možnost podívat se na válku dvěma různými pohledy.

Marie-Laura se navzdory své slepotě vypořádá se svým životem celkem statečně. Světem jí je malý francouzský byt, ve kterým žije se svým otcem a muzeum, ve kterém otec pracuje. 
Všechno se zdá bezstarostné, bohužel jen do doby, než přijde válka. 
Marie-Laura i s otcem utíká na venkov a poté se ukrývá u svých příbuzných.

A Werner?
Mladý talentovaný hoch vidí ve válce příležitost. Příležitost vymanit se ze sirotčince, dostat se pryč z hornického městečka a něco dokázat. Nechává tedy za sebou i svou sestru - jedinou rodinu, kterou má, a vydává se do války.
Postupem času se ale i jemu otvírají oči a najednou vidí všechnu tu surovost, kterou válka obnáší. Vidí, co se z lidí kolem něj stává a víc a víc si uvědomuje, že toho už nechce být součástí.

Osudy Marie-Laury a Wernera se téměř dotýkají, příběhem putují těsně vedle sebe.
 Protnou se nakonec jejich cesty?

Život těchto dvou mladých lidí je v knize vyprávěn střídavě ve velmi krátkých kapitolách se začátkem v roce 1944 při obléhání a bombardování města Saint-Malo. Autor se poté retrospektivně vrací do třicátých let, ve kterých obě postavy vyrůstají.

Nicméně během těchto krátkých kapitolek se vyprávění ze dvou hlavních postav rozšiřuje i na spoustu postav vedlejších a příběh samotný končí až rokem 2014 (což pro mě bylo taky velké - a příjemné - překvapení).

Čtení to bylo pěkné, o tom není pochyb.
Zpočátku jsem sice měla trochu problém se správně začíst, mohl za to taky možná fakt, že je to kniha dlouhá a chvílemi se tak nějak táhne. Po prvních dvou stovkách se to ale zlepšilo a já ji pak dočetla téměř jedním dechem.

Knihy s tématikou 2. světové války mám ráda, jen jsem jich už ale asi trochu přehlcená. V poslední době jako by se s nimi totiž roztrhl pytel.

Navzdory tomu jsem ale z téhle byla nadšená.(knihu si můžete objednat: tady. a opět zase pár korun ušetříte! :-))

Okomentovat

© be at peace, not in pieces. Design by FCD