book tips | 10

9. června 2016Skleněný pokoj , kniha od Simona Mawera, která byla dokonce nominovaná na jednu z nejprestižnějších knižních cen The Man Booker Prize. A podle mého zcela zaslouženě.

Jde o román inspirovaný skutečným příběhem vily Tugendhat - která je v knize nazývána jako vila Landauer. V knize jsou popisovány osudy lidí, které se této budovy určitým způsobem dotýkaly. Ve vile jsem byla a musím říct, že autor knihy ji popisuje opravdu dokonale. Onyxová stěna, "skleněný pokoj" a z něho úžasný výhled do zahrady a na celé město, nadčasovost této budovy, její kouzlo. Samotnou mě to opravdu uchvátilo. (Ne nadarmo je budova zapsaná na seznamu UNESCO)
V knize se nenásilně dozvídáme historické události, které "život" vily doprovázely. Emigrace rodiny, následné předání vily do rukou nacistů, poté do rukou sovětských a až na samém konci se vrací zpět do vlastnictví československého státu.

Životy lidí, které se navzájem proplétají, osudná, jakoby náhodná setkání. Láska, nenávist. Rozdělování ras, přiblížení nacistických praktik. Různá společenská postavení a rozdíly mezi nimi. 


Abych to tedy shrnula - kniha se mi líbila moc, po jejím přečtení jsem cítila ono příjemné mrazení, které mi vždycky po přečtení dobré knihy projede celým tělem. Radost a zároveň smutek, že už je opravdu konec a že už žádné další stránky té výborné knihy nezbývají.
(A kdo ve vile ještě nebyl, určitě to napravte!)


P.S. Pokud byste uvažovali o její koupi, na stránkách mého milovaného Martinusu je teď za super cenu - tady.

Okomentovat

© be at peace, not in pieces. Design by FCD