book tips | 04

28. února 2016

Co lepšího se může knihomolovi jako jsem já stát, než že mu nabídne spolupráci knihkupectví?
Můžu vám říct, že když se to stalo, měla jsem radost jako malá holka (místo očí jsem v tu chvíli měla kupu knih, v nose jsem cítila jejich vůni a... no dobře, teď jsem možná trochu jako narkoman, kterému se zbíhají sliny na jeho další dávku, ale víte jak to myslím).
Upřímně mám radost ještě teď.
Trhám papírový balíček s mým jménem, ve kterém na mě krom první vybrané knihy čeká i spousta dalších pozorností. Krátký (a tak milý) vzkaz, záložky.. spousta hezkých věcí, které mě (ano, opět) nutí se usmívat.
Já tedy děkuji nakladatelství Martinus.cz, že mi takovou možnost poskytlo!

A co to vlastně znamená pro vás, pro mé čtenáře?
Přísun recenzí knih, které mě baví. A s nimi možná i inspirace k tomu si nějakou z nich přečíst.

A když už jsme u toho, můžeme vlastně s první z nich hned začít...


Mapa Anny - Marek Šindelka


Knihu otevírám poprvé při cestě z Prahy. Deštivé a pochmurné odpoledne, v autobuse nás sedí pár, je ticho. A tak si říkám, že vytáhnout knihu není tak úplně špatný nápad (při cestě tam jsem totiž seděla před rodinkou našich tmavších spoluobčanů, celou cestu jsme byli nuceni poslouchat telefonní hovor jednoho ze členů této rodinky a asi mi dáte za pravdu, že nejlepší, co jsem mohla v tu chvíli udělat - a se mnou dalších 30 lidí v autobuse - bylo dát si sluchátka do uší a pisklavý hlas této osoby přehlušit něčím mnohem příjemnějším). 
Cestou zpět ale - jak už jsem říkala - spokojeně zavrtávám nos do knihy...
...
Po hodině a půl přijíždím domů, 40 stránek přečtených. Knížka mě vtáhla do děje tak, že jsem úplně zapomněla na svět kolem. A to dobrá kniha udělat má, nemyslíte?

Mapa Anny, kterou napsal Marek Šindelka - nositel ceny Magnesia Litera za prózu z r. 2012, je kniha o 10 povídkách, které nejsou tak úplně o Anně, jak by se z názvu mohlo zdát, nýbrž o jejích (a nejen jejích) vztazích. Jde o vztahy brané spíš z té pesimistické stránky. Vztahy zničené, vyhořelé, nebezpečné. 

Knížka je to minimalistická, příběhy na povrchu jednoduché - zároveň ale nabádající k přemýšlení. V průběhu se objevují postavy různých osobností, charakterů. Postavy, které si navzájem vstupují do životů, jejich osudy se proplétají (musím se přiznat, že někdy jsem se ztrácela). Všechny ale mají něco společného - jsou otroky vlastního - a mnohdy předem nalinkovaného - života. Z vlastního utrpení viní vždy ty druhé, nikdy ne sebe.

Je pravda, že při čtení této knížky se musí člověk zamyslet. Musí číst pozorně a dávat pozor, aby mu určité (a důležité) spojitosti neutekly. Slovní hříčky, bohatý jazyk, popisy, které zpočátku nedávají smysl - poté si ale člověk uvědomí, že vlastně smysl dávají. Je to takový koncert v podobě slov.

Kdybych měla říct 3 slova, kterými bych vyjádřila pocity vyskytující se v této knížce, byly by to asi tyto:
úzkost, odcizení, prázdnota.

Někdy jsem se ale v příbězích nacházela, jako staré známé jsem si vybavovala pocity, které jsem už tolikrát cítila. Kdybych to měla shrnout, určitě bych knížku doporučila. Není to tak úplně oddechové čtení, kdy chcete vypnout a nemyslet na nic. Je to pro ty, kterým nevadí u knih přemýšlet, hledat souvislosti. Těm se tato knížka bude určitě líbit.

4 komentáře

 1. Řekla bych, že jen co se vymaním z maturitní četby, poohlédnu se po Mapě Anny v knihkupectví. Těším se na další tipy. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Teda, kdyby se mnou chtělo spolupracovat knihkupectví, asi bych sekla se školou, abych si mohla celý dny jenom číst :D
  Knížka vypadá zajímavě, možná bych si ji i přečetla, ale mám tendenci po takových příbězích mít depky nebo až moc hloubavou náladu.
  http://nessazivot.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Hrozně dlouho si ji chci přečíst /asi tak od chvíle, kdy M. Šindelka vyhrál tu cenu :D/, tak se k tomu snad brzy dostanu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Asi vážně začínám dorůstat do povídek. V posledním týdnu je tohle třetí povídková sbírka, která mě hrozně moc láká :) Navíc se poslední dobou snažím více číst české autory, takže i proto mě MApa Anny hodně zaujala :)

  Mám ráda lidské příběhy a to Mapa Anny podle Tvé recenze beze zbytku splňuje. I když to nezní jako nijak zvlášť optimistická kniha, těším se, až se k ní dostanu. Moc hezky napsané! :)

  OdpovědětVymazat

© be at peace, not in pieces. Design by FCD