book tips | 03

2. ledna 2016

Během volna by člověk měl dělat to, co ho baví. Měl by se věnovat tomu, co během školy či práce nestíhá, uvolnit se, relaxovat. Nad větami svých spolužáků, kteří tvrdili, že přes prázdniny budou dohánět věci do školy, jsem se jen usmívala a sama se těšila na to, až si konečně odpočinu. Žádné maturitní otázky (no dobře, možná bych jich pár vypracovat měla...), žádné učení (to možná až zítra, dnes si dám ještě volno).. jen věci, které mě baví a díky kterým se cítím dobře.

A tak bych vám dnes chtěla představit těch pár knížek, které jsem během prosince přečetla, tady jsou:


 Audrey se vrací - Sophie Kinsella

Poslední měsíce jsem četla jen knížky patřící do povinné četby. A tak jsem si řekla, že bych si od nich mohla přes prázdniny trochu odpočinout a po dlouhé době si přečíst nějaký ten "románek". Popravdě jsem z toho byla docela nesvá, protože jsem knížky podobného rázu nečetla už celou věčnost. Najednou mi všechny začaly připadat na jedno brdo, konec se dal vyvodit už od půlky knížky a já se prostě nudila. Tentokrát jsem si ale řekla, že jim dám ještě šanci.

A kupodivu jsem udělala dobře. Knížka mě bavila, přečetla jsem ji relativně rychle. Taková oddechovka, ale příjemná.

A o co se vlastně v knížce jedná?
Hlavní hrdinkou je čtrnáctiletá Audrey, kterou ve škole šikanovali a ona kvůli následkům nemůže z domu. Trpí fóbiemi, strachy, bojí se lidí. Nejlépe se cítí za tmavými brýlemi (které prakticky nesundavá) a ve tmě. Chodí k psycholožce, snaží se vrátit do normálního života. Ale jde to těžce. Všechno se změní až s příchodem sympatického kamaráda jejího bratra (to byste nečekali že?). Audrey postupně zjišťuje, že právě s ním se cítí dobře, dokáže s ním mluvit o svých psychických potížích, o svých obavách.. a to hlavní - právě díky němu se odváží opět mezi lidi - i když jde poprvé jen o krátkou návštěvu kavárny Starbucks.
Audrey se pomalu začíná uzdravovat a najednou jí začne docházet, že krize, kterou prochází, neovlivnila jenom ji, ale také její milující rodinu - což je o důvod víc, aby se nemoc snažila definitivně zahnat.


Romeo, Julie a tma - Jan Otčenášek

Naše češtinářka umí úžasnou věc. A to navnadit vás na knížky, o které byste třeba ani jinak zájem neměli, možná byste na ně ani nepřišli, nepřemýšleli nad nimi. Ale právě díky této paní učitelce jsem přečetla už tolik zajímavých knížek - a ani tato nebyla výjimkou (a ještě jsem splnila další knížku do povinné četby, což je příjemné plus).

Jak o mně už asi víte, zajímám se o knížky týkající se holocaustu. Tudíž pro mě tato knížka byla dobrým výběrem. Časy protektorátu, začaly transporty Židů to Terezína a v Praze byl spáchán atentát na Heydricha.
Láska dvou mladých lidí, on Němec, ona Židovka. Ona unikla transportu do Terezína a on se rozhodl Židovku skrývat. Aniž by ji nějak více znal, rozhodl se riskovat život sebe i celé své rodiny a dívku ukrýt.

Jak jejich příběh dopadne, se můžete sami dočíst. Knížka nemá moc stran, četla se snadno. Určitě doporučuji!


Odpusťte mi, Váš Leonard - Matthew Quick


Knížka, na kterou jsem slyšela tolik chvály a doporučení. Kniha od spisovatele, který napsal třeba takovou Terapii láskou, která byla i zfilmovaná. A když jsem tuto jeho novinku při návštěvě knihovny zahlédla v poličce, nemohla jsem ji tam nechat, to je vám snad jasné. 

Nikdy jsem podobně napsanou knihu nečetla, tudíž jsem se od ní nemohla odtrhnout. Můžu říct, že jsem ji přečetla jedním dechem.
Pokud hledáte knížku zajímavou, úplně odlišnou od těch románků, které jsem zmiňovala na začátku, určitě sáhněte po téhle.

A popis knížky? Myslím, že stačí jen tenhle malý odstavec...
"Právě dnes má Leonard Peacock narozeniny. Dnes si do batohu k učebnicím přibalí P-38, pistoli nacistického důstojníka, kterou zdědil po svém otci, a zastřelí svého bývalého nejlepšího kamaráda a potom i sebe. Už se nemůže dočkat..."


Zvol si život, jaký chceš - Tal Ben-Shahar, Ph.D.

Tuto knížku mám půjčenou od svého kamaráda. Půjčil mi ji před prázdninami, kdy jsem měla pocit, že se (opět) rozpadám na kusy, ale zároveň jsem v sobě měla odhodlání něco s tím udělat, poprat se s tím. A jak sami víte, knížky podobného rázu mám ráda a určitě mi něco dávají.

Knížka obsahuje 101 způsobů, jak se poprat se svým životem, jak ho vylepšit. Kapitoly jsou krátké (což je fajn, nepotřebujete milion stránek k tomu, abyste se nad danou věcí zamysleli) a obsahuje vždy i určitou situaci, která se ke kapitole a myšlence, kterou vám chce autor sdělit, vztahuje.

A to, že knížka patří  k světovým bestsellerům už také o něčem svědčí, no ne?


P. S. - Aňa Geislerová

Knížka, kterou jsem si šla koupit hned druhý den potom, co oficiálně vyšla. Stála mě několik návštěv různých knihkupectví a x vět odmítnutí, že kniha bohužel není. Až pak v tom posledním v našem městě jsem ji konečně našla!

Dostala jsem se k ní bohužel až teď - konkrétně dnes ráno, kdy jsem si u dobré snídaně přečetla úvod a první kapitolu.
A jelikož knihu nemám dočtenou, nemůžu vám ani pořádně říct, jaká je. Kdo si ale kupuje Elle a četl poslední stránku, kde Aňa psala své fejetony (pro mě to vždycky byla první strana, kterou jsem si po koupi časopisu přečetla), ví, co čekat. 

Knížka je psaná formou deníkových zápisků a navíc doplněná o úžasné ilustrace autorčiny sestry Lely Geislerové.
Aňu mám ráda - líbí se mi, jak je osobitá, jak se nebojí být sama sebou. A tudíž si myslím, že se mi bude líbit i její kniha. Co vy, nečetl jste ji někdo a jaký na ni máte názor?

...

Snad jsem vás na některé knížky alespoň trochu navnadila. Kdybyste měl někdo nějaký další zajímavý typ, určitě mi napište do komentářů. Mějte se krásně!

10 komentářů

 1. Skvelé tipy,a ja môžem teda odporučiť tieto knihy,samozrejme v slovenčine,ale myslím,že jazyk tu nezohrava dôležitú úlohu...
  Kamil Peteraj- S tebou a bez teba
  Anna Gavalda- Chcel by som,aby ma niekto niekde čakal
  Brandon Stanton-Humans of New York(neuveriteľná inšpirácia)
  A moja srdcovka-Jonathan Safran Foer- Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko.

  OdpovědětVymazat
 2. Zkus Sněží, sněží od Greena (a dalších dvou autorek, které se na knize podílejí), je to moc pěkná a čtivá knížka.:) a děkuji za tipy, určitě na tebe dám!

  OdpovědětVymazat
 3. Knížka Odpusťte mi. Váš Leonard mě vážně zaujala. Až dočtu Harryho Pottera zajdu si pro ní do knihovny :)
  http://www.casprodva.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Nedávno jsem dělala čtenářský deník na Petra a Lucii a musím se přiznat, že i tato knížka mě moc bavila. Četla jsem ji ještě na základce a stále si z ní pamatuji plno věcí. Nikdy bych neřekla, že něco takového budu mít tak ráda. :) Díky za typ na knihu Romeo, Julie a tma. I já mám tuto knihu v maturitním seznamu, a tak se do ní asi taky pustím. Vypadá moc dobře a tyhle typy knih já také moc ráda čtu!
  Novou knihu od Ani Geislerové jsem taky delší dobu sháněla a nesehnala, tak se na ni chystám v lednu! To bude zase nálet do knihkupectví. :D :) Aňu mám taky moc ráda, miluji jí jako herečku a kniha by se mi určitě mohla líbit. Miluji deníčkovské zápisky, fejetony a všechny podobné věci. Vždycky se to moc dobře čte.

  P.S. Znám Tě z Twitteru (nevím, jestli mě sleduješ a zda-li mě znáš) a občas na tvůj blog zajdu a počtu si. Tvůj blog je skvělej a tvoje články miluji! :) Ať se Ti daří i v novém roce!

  OdpovědětVymazat
 5. Zkus Najděte si svého marťana od Marka Hermana, myslím že se ti bude líbit. Jsem na první stránkách a už teď tu knihu zbožňuju. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já bych všem doporučila knížku s názvem "Neměnnost leopardích skvrn", velice zajímavá knížka a takto zvláštně psanou knihu jsem nikdy nečetla. Patří mezi mé nejoblíbenější ,ke kterým ještě patří například "Kdo chytá v žitě" od Salingera, "Ten, kdo stojí v koutě", nebo Třináct měsíců od autora Atlasu mraků. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Doporučila bych ti Na západní frontě klid, pokud jsi to ještě nečetla. Já sama se na knížku chystám po dočtení Obrazu Doriana Graye. Na obě ze zmíněných knížek mě navnadila naše češtinářka, která má stejnou vlastnost jako ta Tvoje:) U učitelky je to opravdu skvělá vlastnost!;)

  OdpovědětVymazat
 8. Když čtu tvůj twitter, tak mám někdy pocit, že se v tobě nacházím. Také mívám pocit, že se rozpadnu na kusy. Ale pak se to vždy nějak zlepší, ale je snadné spadnout zpátky.
  Jinak jako knihu bych ti doporučila "Dívka, která nepřestala věřit pohádkám" od Marcii Gradové. Krásnější knihu s nádechem psychologie jsem nečetla.
  Přiložím ti můj článek o této knize: http://todayfluffycookie.blogspot.cz/2015/07/i-recommend-book-1.html

  Moc děkuji za doporučení knih. :)

  OdpovědětVymazat
 9. Skvělé knížky, na tu od Aňi se obzvlášť těším.
  http://parapetbyanna.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 10. Zvol si život, jaký chceš, jsem taky měla v plánu si koupit. Nakonec jsem si říkala, že si ji půjčím v knihovně, ale zatím není dostupná. Vzhledem k tomu, že tě zajímají podobné knížky (třeba Mindfuck mám doma), tak mě napadá, jestli by se ti nelíbily třeba knížky Umělcova cesta - http://knihy.heureka.cz/umelcova-cesta-duchovni-cesta-k-vyssi-kreativite-cameronova-julia/specifikace/#sectionv nebo Vlídná povzbuzení na každý den - http://www.beletrie.eu/data/attachments/990_preview.pdf - jednu z nich mám v plánu si koupit.

  OdpovědětVymazat

© be at peace, not in pieces. Design by FCD