Anglie

17. listopadu 2015


V Anglii jsem byla už dvakrát a musím říct, že mě tato země vždy překvapí něčím novým. Patří mezi státy, ve kterých bych klidně žila. Je mi sympatické klima, jazyk i lidé, co v ní žijí. Momentálně bych se do Anglie nejradši vypravila na vlastní pěst, ale vzhledem k tomu, že jsme měli od školy nabídnuto zúčastnit se jazykového kurzu, neodmítla jsem a vlastní cestu odložila na později.


Den strávený na cestě. Co může být úmornější než sedmnáctihodinová cesta autobusem? Spánek nespánek, poslouchání písniček v iPodu, které máte za celou cestu už tak ohrané, že po x hodinách přístroj s odfrknutím odkládáte a snažíte se i přes nepohodlnou a zkroucenou polohu usnout. Marně. Většina lidí je kvůli nedostatku spánku protivná, na konci cesty už mezi sebou skoro ani nemluvíme. 
Ve francouzském Calais míjíme dvojité ploty s ostnatými dráty, za nimiž jsou postavené stany uprchlíků. Jako těžký protiklad si na trajektu dáváme kafe ze Starbucks a snažíme se usnout. Vzhledem k rozbouřenému moři to ale není úplně snadné.


Po příjezdu do Londýna nás čeká 10 hodin na nohou. 10 hodin, které strávíme chozením po městě. Nosy tedy zachumláváme do teplých šál, na nohy obouváme pohodlné tenisky a snídani zvládáme ještě u autobusu ve stoje.
Ale ráno je to krásné. Slunečné, teplé. Šílená cesta autobusem jako by byla rázem zapomenuta. 
Procházíme čtvrtí Greenwich, v parku pozoruji lidi, kteří jsou i o sedmé nedělní hodině ranní na nohou, většina z nich dokonce v běhu. Po 4 letech vidím konečně zase Tower Bridge, najednou se mi vybavují všechny hezké vzpomínky a na malou chvíli je mi z nich až smutno.
Smutek později zaháním sendvičem s vajíčkovou pomazánkou a zázvorovým čajem. Úspěšně.


Smutné je, že hodně lidí se zapomíná dívat kolem sebe. Přes všem známé památky zapomínají pozorovat běžný život místních. Pozorovat ten bzukot lidí na ulicích, odlišnou kulturu, dívat se po zapadlých uličkách, které možná na první pohled tak krásné nejsou, na ten druhý v sobě ale skrývají kouzlo mnohem větší než x památek dohromady. 

Po celém dni konečně přijíždíme do Hastings, kde jsme po dobu celého týdne ubytováni u rodin. V Hastings zároveň probíhá i onen zmíněný jazykový kurz.Po první pořádné snídani, spánku v normální posteli a zjištění, že naše hostitelská rodina má doma takový malý zvěřinec (kočičky, hurá!), se ráno poprvé vydáváme do místní jazykové školy, kde nás čeká výuka.

Po škole odjíždíme na malý výlet do Bodiam Castle, který mě tedy osobně moc nenadchl, ale zpříjemnila jsem si ho dobrým černým čajem a malou procházkou kolem samotného hradu.


Útesy Beachy Head mě nadchly snad úplně nejvíc. Krajina jak vystřižená z filmu, k tomu silný vítr a zatažené nebe. Typická Anglie, nemyslíte?
Povídání si s kamarádem o všem možném, hledání mušlí a hezkých kamínků na pláži. Je mi hezky, najednou mám pocit, že sem patřím, že právě Anglie je místem, kde by mi bylo dobře a kde bych si samu sebe dokázala představit.


Pátý den našeho pobytu jsem ani jednou nevzala foťák do ruky. Za prvé nebylo moc co fotit, za druhé jsem se soustředila spíš na nákupy než na focení (hehe) a za třetí jsem si prostě chtěla užívat atmosféry jen tak, ne přes hledáček fotoaparátu.
Den šestý jsme opět strávili v Londýně. Den namáhavý a vyčerpávající. Všude davy lidí - a já, i přesto, že mám ráda velkoměsto, jsem se cítila nesvá. Londýn je krásný, to spektrum lidí, které se v něm pohybuje, je něco neuvěřitelného. 


A jako malou památku na náš výlet jsem si odvezla tohohle černého fešáka!

10 komentářů

 1. Anglie je krásná země a Londýn je strašně různorodé město. Když jsem tam před rokem byla poprvé, stačilo vejít z jedné čtvrti do druhé a člověk měl pocit, jakoby se ocitnul v jiném městě.
  Skvělý článek, úžasné fotografie jako vždy Aničko ❤️

  OdpovědětVymazat
 2. Perfektní! Perfektní! Perfektní! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Celých těch 14 dní jsem s nadšením lajkovala tvé fotky a vždycky se těšila na další. Ale ještě víc jsem se těšila na článek na blogu. A konečně je tady a já hltám každé slovo. Jsi pro mě obrovskou inspirací, ty a tvůj úžasný blog. A klobouk je skvělý. Až příště budu váhat nad nákupy, vzpomenu si na tebe :)

  OdpovědětVymazat
 4. Z těch fotek jde tak neuvěřitelná atmosféra! Skvělýýý! :-) :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Krásný článek :) Anglii mám hrozně ráda, byla jsem tam zatím jednou a shodou náhod jsme byli také v Hastings, takže se mi u tvých fotek vybavila spousta vzpomínek. Co musím ale ještě napsat, že tvé fotky jsou krásné a článek se ti celkově moc povedl :)

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj !! také jsem tam byla, skoro stejný týden, jako ty ( to jsem já, ta, co psala, že jede na grant z eu, díky tobě, protože jsi mě inspirovala a protože jsem si díky tobě ujasnila, co je důležité a co ne :) ) a nemůžu nic jiného, než souhlasit !! Anglii jsem si neskutečně užila a zamilovala jsem se do ní. Navíc mě úplně udivilo, jak se tam lidé neřeší. 6eny nosí bláznivé rtěnky a každý si nosí, co se mu zlíbí a nikdo se nad tím nepozastavuje, navíc jsou všichni milý..... Naprosto souhlasím se vším, co jsi napsala, se setkáním s realitou, se vším. A nakonec bych chtěla říct, že mě mrzí, že tráva na seven sisters není na foťáku tak nádherně zelená, jako ve skutečnosti, my se tam, nad tím rozčilovali, jak to vidíš ty ?? :D
  Miluju tvůj blog, jsi moc nadaná a rozumná, děkuji za to.
  Hodně štěští, měj se fajn

  OdpovědětVymazat
 7. Čekání a těšení se na tento článek opravdu stalo za to.

  OdpovědětVymazat
 8. Kouzelný fotky. 😍 Jinak Anglie je opravdu místem, kam bych i já chtěla patřit. Žít si svůj sen, nikoho neřešit kvůli jeho stylu. Anglie mi dává takovou naději na lepší zítřky. Je pro mě hodně motivující. Přijdu si zde i šťastná, což je vlastně hrozně zvláštní, protože tady v Česku jsem hodně upjatá, bojím se a proto se radši učím, abych mohla odjet do té Anglie. Doufám, že se mi můj sen splní a tobě taky přeju, aby se všechny tvoje přání naplnili. ❤

  OdpovědětVymazat
 9. fotky báječné, a uplně stejně jsem tu volnost nebát se toho co si řeknou jiní vnímala v Anglii..:-) nevím ale nějak mi z toho článku připadáš smutná..

  OdpovědětVymazat
 10. Naprosto dokonalé fotky :)
  V Anglii jsem byla zatím pouze jednou a to na školním zájezdu, takže jsme furt někam spěchali, ale i tak jsem si Londýn a celou Anglii zamilovala a moc jsem si to užila. Jednou se tam chci podívat na více než 4 dny a pořádně prozkoumat i ty místní kavárny jak jsi zmiňovala.
  PS: Zbožňuju tvoje fotky ♥♥♥

  OdpovědětVymazat

© ANNA. Design by FCD